„Chłopi” na srebrnym ekranie – w nowej odsłonie

W dniach 3 oraz 8 listopada 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach udali się do kina „Sybilla” na film „Chłopi”. W seansach uczestniczyła młodzież z 12 klas wraz z opiekunami. Powieść Władysława Stanisława Reymonta dokładnie 99 lat temu została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla, nieco wcześniej – w 1922 r.  - po raz pierwszy ją zekranizowano, a następnie widzowie podziwiali kolejne wersje epopei jako filmu oraz serialu.  W 2023 r. na ekrany kin trafiła innowacyjna adaptacja „Chłopów” - dzieło BreakThru Films zrealizowane techniką malarską.

Uczniowie, którzy wybrali się do kina,  byli zaskoczeni tak widowiskową, artystyczną formą przedstawienia literatury. Długo oczekiwany film zaskoczył ich dynamiką i ponadczasowością prezentowanych treści. W większości  zrozumieli oni tragizm Jagny - outsiderki w gromadzie wiejskiej rządzącej się swoimi odwiecznymi prawami, a także naturalistyczne ujęcie losu ludzkiego, zgodne z młodopolskimi tendencjami, ukazujące więź człowieka z przyrodą oraz instynkty drzemiące w bohaterach. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach po seansie podkreślali, że: doskonała muzyka znakomicie oddawała nastrój wydarzeń, wybitna gra aktorska – trafnie ukazała osobowości oraz motywacje reymontowskich postaci, a realia wiejskie – mimo że z XIX wieku, okazały się w dużym stopniu uniwersalne. Dla piątoklasistów film stanowił uzupełnienie wiedzy o lekturze znanej z lekcji języka polskiego, dla młodszych widzów – okazał się dobrą zachętą do poznania dzieła.

Film „Chłopi” reżyserii DK Welchman oraz Hugh Welchmana jest polskim kandydatem do Oscara - produkcję zgłoszono do 96. Nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.