Załącznik
do Zarządzenia nr 11/2021
Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Puławach
z dnia 14 maja 2021 r.
Regulamin zdalnego i hybrydowego nauczania
obowiązujący w Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
w Puławach
§1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy regulamin określa zasady realizowania przez nauczycieli zdalnego i hybrydowego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Regulamin jest aktem wewnętrznym placówki oświatowej i powstał w celu ustalenia reguł kształcenia na odległość.
- Regulamin obowiązuje wszystkie osoby, które uczestniczą w poszczególnych formach zdalnego nauczania.
§2
ZDALNE I HYBRYDOWE NAUCZANIE –INFORMACJE OGÓLNE
- Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik na odległość oznacza wykorzystanie
w procesie edukacji dostępnych środków komunikacji (dziennik elektroniczny, Microsoft Teams), które nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem, a dają możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych wskazanych przez nauczyciela. - Zdalne i hybrydowe nauczanie wprowadza się w szkole na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organu prowadzącego szkołę.
- O wprowadzeniu zdalnego lub hybrydowego nauczania dyrektor szkoły informuje nauczycieli, rodziców, opiekunów oraz uczniów za pośrednictwem dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły, wskazując odpowiednie przepisy prawa stanowiące podstawę prawną
w tej sprawie. - Wychowawca zobowiązany jest sprawdzić, czy wszyscy rodzice oraz uczniowie oddziału mają dostęp do dziennika elektronicznego.
- We współpracy z nauczycielami dyrektor ustala:
- sposób komunikowania się z uczniami i rodzicami,
- możliwości ucznia i rodzica do korzystania z materiałów elektronicznych,
- formę przekazywania treści utrwalających wiedzę,
- metody monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji ich wiedzy i umiejętności,
- tryb konsultacji ucznia i rodzica z nauczycielem.
§3
ZADANIA NAUCZYCIELA
- Nauczyciel organizuje pracę z uczniami, informując ich o możliwym trybie pracy, w szczególności o formach i częstotliwości kontaktu, zakresie zadań, materiałach, terminie i formach indywidualnych konsultacji, terminach i formach oddawania prac, zasadach oceniania.
- Zakres przekazywanych treści i zadań do wykonania jest dostosowany do możliwości psychofizycznych uczniów i warunków technicznych.
- Rozpoczynając nauczanie zdalne lub hybrydowe, wychowawcy klas są zobowiązani do przeprowadzenia zajęć dotyczących bezpiecznej nauki w Internecie (w ramach kształcenia na odległość).
- Rozpoczynając nauczanie zdalne lub hybrydowe, nauczyciel zobowiązany jest do wprowadzenia swoich zajęć do kalendarza na platformie Microsoft Teams zgodnie z obowiązującym planem lekcji.
§4
PROWADZENIE ZAJĘĆ
- Zajęcia w ramach nauczania zdalnego trwają od 30 do 45 minut, a stacjonarnego trwają 45 minut.
- Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to zajęcia, które mogą być realizowane z wykorzystaniem materiałów w postaci elektronicznej np.:
- dostępnych na stronach MEN, w tym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej https://epodreczniki.pl/;
- stronach: Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, Kuratoriów Oświaty;
- innych materiałów wskazanych przez nauczyciela (np. wydawnictwa i portale edukacyjne);
- mogą być realizowane w inny sposób wskazany przez nauczyciela (po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły).
- Działania w ramach nauczania zdalnego i hybrydowego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:
- materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
- zintegrowaną platformę edukacyjną https://epodreczniki.pl/; dziennik elektroniczny;
- komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
- lekcje online;
- podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, z których uczeń korzysta w szkole;
- inne sposoby wskazane przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego.
- O wyborze sposobu prowadzenia zajęć w ramach nauczania zdalnego i hybrydowego decyduje nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem, uwzględniając specyfikę nauczanego przedmiotu, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz możliwości techniczne wszystkich uczestników tego procesu.
- Nauczyciel jest zobowiązany do realizacji tematów na bieżąco zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć, stosując różnorodne formy pracy.
- Nauczyciele mogą dokonać modyfikacji w planach dydaktycznych danego przedmiotu, tak, aby umożliwił on realizację podstawy programowej.
- Nauczyciel jest zobowiązany dostosować zadania do możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
§5
ZASADY KSZTAŁCENIA ZDALNEGO I HYBRYDOWEGO
- Uczeń ma obowiązek systematycznej pracy w ramach zdalnego i hybrydowego nauczania, w szczególności zapoznania się z zadanym materiałem i odrabiania zadanych zadań.
- Jeśli uczeń ma problem z dostępem do sprzętu elektronicznego w tym komputera czy Internetu, to fakt ten należy zgłosić do wychowawcy klasy, celem ustalenia innej formy dostarczenia niezbędnych materiałów. Kolejno wychowawca jest zobowiązany zgłosić taką informację dyrektorowi szkoły i ustalić z poszczególnymi nauczycielami formę przekazania materiałów do nauki.
- Wykonywanie zadań określonych przez nauczyciela jest obowiązkowe.
- Każdy sprawdzian musi być odnotowany w dzienniku elektronicznym z odpowiednim wyprzedzeniem oraz limit sprawdzianów dziennych i tygodniowych (zgodnie ze statutem szkoły), aby umożliwić każdemu uczniowi przygotowanie się i zorganizowanie dostępu do komputera oraz Internetu w wyznaczonym czasie.
- Podczas zajęć online należy:
- zadbać o zapewnienie właściwych warunków do uczestnictwa w zajęciach,
- mieć włączoną fonię, a w sytuacjach szczególnych również wizję (na prośbę nauczyciela np. podczas odpowiedzi)
- pamiętać, iż przebiegiem zajęć kieruje nauczyciel;
- pamiętać, iż stanowczo zakazane jest nagrywanie obrazu i głosu podczas lekcji, wykonywanie zdjęć, print screenów, a także udostępnianie zajęć–w każdej sytuacji obowiązują przepisy dotyczące RODO.
§6
OCENIANIE I KLASYFIKOWANIE
- Uczniowie będą oceniani przez nauczycieli za swoją pracę zdalną i hybrydową. Każdy nauczyciel ma obowiązek poinformować uczniów, które aktywności podlegają ocenie zgodnie z zasadami wewnątrzszkolnego oceniania. Oceny będą wpisywane do dziennika elektronicznego.
- Wystawiając ocenę śródroczną/roczną należy brać pod uwagę dotychczasową pracę ucznia na danej lekcji, jak również specyfikę sytuacji, w jakiej ocena jest wystawiana.
- Ocenę śródroczną/roczną zachowania wystawia wychowawca klasy zgodnie z zasadami zawartymi w Statucie z uwzględnieniem specyfiki nauczania zdalnego bądź hybrydowego.
§7
DOKUMENTOWANIE REALIZACJI ZAJĘĆ
- Zajęcia realizowane przez nauczycieli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość są dokumentowane na podstawie odpowiednich zapisów w dzienniku elektronicznym szkoły. Wpisy w dzienniku elektronicznym powinny być dokonywane w sposób systematyczny, zgodnie ze stanem faktycznym.
- Korespondencja z uczniami oraz rodzicami (opiekunami) stanowi część dokumentacji procesu nauczania. Cała korespondencja powinna zostać archiwizowana przez nauczyciela.
§8
KONTROLA UCZESTNICTWA UCZNIA W ZAJĘCIACH
- Uczeń zobowiązany jest do codziennego odbierania informacji przekazywanych w dzienniku elektronicznym/Microsoft Teams/ oraz obecności na zajęciach.
- Nieobecności odnotowywane są w dzienniku elektronicznym.
- W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.
§9
ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTWA DANYCH PODCZAS LEKCJI ONLINE
- Nie należy używać mediów społecznościowych (np. Facebook, Messenger Facebook’a) jako środka nauki online, w tym do komunikacji służbowej. W szczególności poprzez media społecznościowe nie należy przekazywać danych osobowych.
- Uczestnicy kształcenia online mają obowiązek na bieżąco aktualizować systemy operacyjne, z których korzystają w ramach nauczania online.
§10
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Regulamin wchodzi w życie z dniem następnym po dniu jego ogłoszenia i jest udostępniany poprzez dziennik elektroniczny i stronę internetową szkoły.
- Każdy z nauczycieli, rodziców i uczniów ma obowiązek zapoznania się z regulaminem.
- Regulamin o aktualnej treści obowiązuje do czasu jego zmiany. W szczególności regulamin obowiązuje w okresie zagrożenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem, stosuje się przepisy prawa powszechnie obowiązującego.