Święto Niepodległości 2023

W roku szkolnym 2023/2024 obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już w piątkowe przedpołudnie 10 listopada – poprzez uczestnictwo w akcji „Szkoła do hymnu”. Zgodnie z doroczną tradycją, cała społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach  wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”  o symbolicznej godzinie 11:11.
Przy tej okazji Pan Dyrektor Krzysztof Szabelski zachęcił do uczestnictwa w powiatowych obchodach 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości:  mszy św. w kościele św. Józefa na Włostowicach, wspólnego złożenia kwiatów pod pomnikiem Pomordowanym i Poległym Obrońcom Ojczyzny  oraz różnorodnych inicjatywach zorganizowanych w celu upamiętnienia doniosłego święta.

Uroczyste spotkanie społeczności Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach odbyło się 13 listopada 2023 r. Przy tej okazji Pan Dyrektor Krzysztof Szabelski skierował do uczniów i nauczycieli słowa akcentujące wyjątkową rangę Święta Nieodległości, przypomniał o obowiązkach patriotycznych spoczywających na nas wszystkich, a także przywileju życia w wolnym kraju.  W przemówieniu Pan Dyrektor przybliżył drogę Polaków do wolnej Ojczyzny, w kontekście nauki Jana Pawła II oraz bieżących wydarzeń politycznych. Pan Krzysztof Szabelski przypomniał zebranym jak ważna jest Ojczyzna w życiu każdego Polaka, jakie oblicza powinien mieć dzisiejszy patriotyzm i wyjaśnił, dlaczego niepodległość nierozerwalnie wiąże się z odpowiedzialnością za kraj.

Piękną część artystyczną na tę okazję przygotowali uczniowie klasy 2 gt pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Lorek.  Montaż słowno muzyczny znakomicie obrazował koleje losów Rzeczpospolitej oraz refleksje związane z postawą wobec Ojczyzny. Trafnie dobrane utwory poetyckie, ciekawa narracja w połączeniu z nastrojową muzyką oraz zaangażowaniem naszej młodzieży stanowiły o sukcesie inscenizacji, którego dopełniła atrakcyjna  patriotyczna scenografia – dzieło Ewy Hołody.