Narodowe Czytanie 2023

W czwartek 21.09.2023 r. w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach, za sprawą nauczycielki Gabrieli Sieprawskiej oraz uczniów klasy 5 igP, odbyła się kolejna edycja „Narodowego Czytania” , a lekturą 12. odsłony ogólnopolskiej akcji było Nad Niemnem”  Elizy Orzeszkowej.

Inicjatywa, której patronuje Para Prezydencka, została zapoczątkowana w 2012 roku wspólnym zgłębianiem „Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wybór tegorocznej pozycji literackiej prezydent Andrzej Duda motywował patriotycznym przesłaniem utworu, które do dziś pozostaje aktualne: „ Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności
(źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem data dostępu 25.09.2023) .

Słynne dzieło Elizy Orzeszkowej niezmiennie zachwyca swoją mądrością i szacunkiem dla niełatwej historii Polski, artyzmem opisów przyrody, postaciami, które potrafią zarówno rozbawić, jak i wzruszyć, a także niezwykłą atmosferą dziewiętnastowiecznego dworku i pobliskiego zaścianka. Celnie dobrane fragmenty lektury budziły do refleksji, wprowadzały w ówczesne realia i problemy społeczne. Lektorzy znakomicie wcielili się w swoje role, co docenili słuchacze audycji śledzący w skupieniu kolejne fragmenty „Nad Niemnem”.

link do filmów o E.Orzeszkowej