Na spotkanie z historią oraz kulturą…

W czwartek 21 września 2023 r. uczniowie klas 2 iT oraz 3 iT wraz z opiekunami A. Gawinek oraz G. Boruczem udali się do puławskiego kina „Sybilla” na film „Raport Pileckiego” oraz do Mediateki. Witold Pilecki uważany jest za niekwestionowanego bohatera II wojny światowej, a sporządzone przez niego raporty przedstawiające realia obozu  Auschwitz pozostają jednym z najbardziej wstrząsających źródeł dokumentujących zbrodnie hitlerowskie. Seans filmowy wzbudził u młodzieży skrajne emocje, mimo że doskonale znali dzieje Witolda Pileckiego , koleje jego życia realistycznie przedstawione na srebrnym ekranie zarówno imponowały – z racji niezłomnej postawy Rotmistrza, jak i budziły przerażenie – ze względu na brutalność przesłuchań, którym go poddano…

Odwiedziny w puławskiej Mediatece, która od kwietnia 2023 r. stanowi ważne miejsce dla miłośników książek i nie tylko, zdecydowanie przypadły do gustów uczestników wycieczki. Poza bogactwem księgozbioru, urokiem nowoczesnych wnętrz, uczniowie mieli okazję obejrzeć m.in. budki akustyczne,  samoobsługowe urządzenia do wypożyczania i zwrotu książek, salę konferencyjną. Po gościnnych progach Mediateki zostaliśmy oprowadzeni przez Panią Bibliotekarkę, która opowiedziała o zasobach instytucji, w tym zbiorze gier oraz multimediów, skutecznie zachęcając młodzież do odwiedzania nowoczesnej placówki.

W piątkowe przedpołudnie na film „Raport Pileckiego” udali się uczniowie kolejnych trzynastu klas Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego. Trudne, a zarazem chwalebne, koleje losów Witolda Pileckiego na ekranie kina „Sybilla” śledziła ponad połowa społeczności naszej szkoły. Z pewnością dla wielu uczniów Rotmistrz pozostanie autorytetem i wzorem, przez długi czas żywym w pamięci.