7 – 11 października 2024 r.

Dni Patrona Zespołu Szkół nr 2
im. E. Kwiatkowskiego w Puławach

Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974)

„W tym, bowiem miejscu Europy, gdzie leży Polska istnieć może tylko państwo silne, rządne, świadome swych trudności i swego celu, wolne, rozwijające bujnie indywidualne wartości każdego człowieka, a więc demokratyczne, zwarte i zorganizowane, solidarne i silne wewnętrznie, budzące szacunek na zewnątrz, przeniknięte walorami kultury i cywilizacji, państwo nowoczesne, zachodnie mnożące w wyścigu pracy własne wartości materialne i moralne. Czy możemy wahać się, stojąc u drogowskazu, gdzie pójść?”

Od 1990 r.  Eugeniusz Kwiatkowski  jest patronem Zespołu Szkół nr 2 w Puławach. Jako wizjoner gospodarczy, zręczny polityk oraz doskonały inżynier trwale zapisał się on na kartach historii naszej Ojczyzny. Eugeniusz Kwiatkowski pełnił funkcje: ministra przemysłu i handlu II Rzeczypospolitej, ministra skarbu, wicepremiera. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, a od 1921 r. wykładał na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Karierę polityczną E. Kwiatkowski rozpoczął po przewrocie majowym. W 1926 r. otrzymał stanowisko ministra przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla. E. Kwiatkowski jest autorem cenionych publikacji, koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, a za jego największą zasługę uznajemy rozbudowę portu w Gdyni.

Eugeniusz Kwiatkowski swoim życiem świadczył postawę prawdziwego patrioty, dla którego Polska była zawsze wartością nadrzędną, wartą każdego poświęcenia i trudu. W gospodarce Polski , rozwoju kraju widział drogę do lepszego życia dla nowych pokoleń Polaków.

Niech jego niezłomna postawa, wiara w naukę i ambitne zamierzenia przyświecają również uczniom naszej szkoły.

Z okazji Dni Patrona odbył się doroczny „Konkurs Wiedzy o Patronie Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach” , do którego przystąpili nasi pierwszoklasiści. Rywalizacja przebiegała dwuetapowo, spośród 57 uczestników konkursu wyłoniono 13 najlepszych, a następnie dnia 2 października 2024 r. odbył się finał, w którym najwyższe równorzędne wyniki osiągnęli : Daniel Czapla (klasa 1 ait) oraz Maciej Ponikowski (klasa 1 wb.)
Ponadto w ramach Dni Patrona uczniowie klasy 3 it z wychowawczynią Agnieszką Gawinek przygotowali audycję o Eugeniuszu Kwiatkowskim, a Emila Przewłoka wraz z klasą 3 gt odnowiła gazetkę poświęconą patronowi „Budowlanki”.

Agnieszka Gawinek