Wysoka cena prawdy… Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2024
W piątkowe przedpołudnie 12 kwietnia 2024 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach upamiętniła 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Tradycyjnie to wyjątkowo tragiczne wydarzenie z dziejów naszego narodu, przez wiele lat okryte zmową milczenia, zostało przywołane w uroczystej akademii. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w radiu Berlin w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wiosną 1940 roku, na zlecenie Józefa Stalina, strzałem w tył głowy bezlitośnie zamordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli, wśród których większość stanowili oficerowie Wojska Polskiego i Policji II Rzeczypospolitej. Katyńskie ludobójstwo miało specjalny, selekcyjny charakter – zgładzono kwiat narodu polskiego.
Dyrektor Krzysztof Szabelski serdecznie powitał przybyłych i zwrócił się do nich w krótkim, jednak bardzo dobitnym przemówieniu. Przywołane zostały okoliczności mordów, przypomniano, że zbrodnie NKWD i doły śmierci, do których trafili bestialsko zamordowani obywatele polscy, obejmowały poza Katyniem: Kalinin, Miednoje, Cherson, Kuropaty na Białorusi, Kijów- Bykownię i Charków na Ukrainie oraz wiele innych miejsc. Pan Dyrektor, nawiązując do katastrofy smoleńskiej z 2010 r., opowiedział zebranym o osobistym doświadczeniu - odwiedzeniu miejsca tragedii smoleńskiej, ściśle związanej z obchodzonym Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – wkrótce po rozbiciu się rządowego samolotu TU-154. Jednak najważniejsza część przemówienia dotyczyła samej prawdy o Zbrodni Katyńskiej, tego w jaki sposób władze sowieckie starały się zatuszować niewygodne dla nich fakty i jakie konsekwencje ponosili zwykli ludzie, którzy mimo zakazu – mieli odwagę mówić o tym akcie ludobójstwa, przyczyniając się do przywrócenia pamięci ofiarom.
Montaż słowno – muzyczny na tę okazję przygotowali uczniowie klasy 2 ct pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Malinowskiej oraz Jacka Serkisa. Młodzież przedstawiła krótki zarys historyczny dotyczący Zbrodni Katyńskiej i zaprezentowała utwory poetyckiej emocjonalnie obrazujące omawiane wydarzenia. Część artystyczna została przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Gustowna scenografia nauczycielki Ewy Hołody oraz wymowne utwory muzyczne dopełniły znakomitego efektu. Zgromadzeni uczniowie w ciszy i z należytym szacunkiem uczestniczyli w uroczystości.
Agnieszka Gawinek