Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Bóg, Honor ,Ojczyzna - te słowa święte, sprawę świętą

W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą.

Tej świętości w kolebce uczyli ich ojcowie,

Z matki mlekiem wyssali pacierz w polskiej mowie.

W piątek 1 marca 2024 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie przy tej okazji społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach upamiętniła Bohaterów – poprzez audycję wyemitowaną w przededniu uroczystości oraz udział w obchodach święta organizowanych z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK i WiN Koło Puławy, Parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Puławach.

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji antykomunistycznej, wielu z nich walczyło z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki w obronie Ojczyzny. Żołnierze Niezłomni w zamyśle Sowietów mieli zostać  skazani na zapomnienie, wymazani z kart historii.  Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

W ramach szkolnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych , uczniowie klas 2 iT oraz 5 iP pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Gawinek przygotowali montaż słowno muzyczny, w którym przywołano sylwetki Żołnierzy Niezłomnych – tych najbardziej znanych, jak Danuta Siedzikówna „Inka”, czy rotmistrz Witold Pilecki, a także działających na Lubelszczyźnie: braci Taraszkiewiczów,  majora Mariana Bernaciaka  „Orlika” , mjr-a Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” , ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka „Lalka” i innych. Młodzież przypomniała sens walki Żołnierzy Niezłomnych, metody ich działania oraz konsekwencje poświęcenia dla Ojczyzny.

W piątkowe przedpołudnie 1 marca 2024 r. w Puławach zorganizowano miejskie uroczystości ku czci pamięci żołnierzy Niezłomnych . Rozpoczęła je msza św. w Kościele Matki Bożej Różańcowej z asystą wojska, a następnie  odbyła się oficjalna część obchodów z podniesieniem flagi na maszt, apelem poległych i okolicznościowymi przemówieniami. Delegacje władz samorządowych, szkół i innych instytucji złożyły kwiaty i znicze ku czci poległych Bohaterów, a naszą szkołę godnie reprezentowali: Pan Dyrektor Krzysztof Szabelski oraz poczet sztandarowy Zespołu Szkół Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach. Kultywowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych,  przywracanie godności - jest naszym podziękowaniem za to, że dziś możemy jako naród polski cieszyć się wolnością.

Agnieszka Gawinek