„A prawda drogę pokaże nam…” Żywa lekcja historii w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach
W poniedziałek 18 grudnia 2023 r. w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach odbyła się prelekcja dla młodzieży pt. „A prawda drogę nam pokaże...” Protesty społeczne w PRL na przykładzie strajku okupacyjnego w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarnictwa w Warszawie – relacje uczestników wydarzeń.
Była ona skierowana do drugoklasistów, ponieważ poruszany temat stanowił uzupełnienie wiadomości, które zgłębiali w ostatnich miesiącach podczas zajęć historii i teraźniejszości: realia PRL, czasy Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, protesty robotnicze oraz studenckie, akty oporu ze strony środowiska intelektualistów, narodziny „Solidarności” i wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13.12.1981 r.
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach, dlatego miłą niespodzianką było dla nich poznanie osób, które bezpośrednio brały udział w omawianych wydarzeniach – zwłaszcza, że jedną z nich codziennie mijają na szkolnym korytarzu…
Pan Krzysztof Szabelski Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach oraz Pan Bohdan Kaczorkiewicz zechcieli opowiedzieć uczniom swoje historie. Osobiście sprzeciwili się oni władzy komunistycznej – jako protestujący studenci, podchorąży Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie, którzy odmówili podpisania deklaracji lojalności wobec władz komunistycznych. Prelegenci szczegółowo wyjaśnili powody przystąpienia do strajku okupacyjnego, jego przebieg i konsekwencje dla tych, którzy nie ugięli się wobec nacisków ówczesnej władzy – relegowanie z elitarnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie, bez możliwości powrotu w szeregi podchorążych. Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, który proklamowano w nocy z 24 na 25 listopada 1981 r., był pionierskim aktem sprzeciwu wobec władz komunistycznych w naszym kraju i – jak podkreślają historycy – pierwszym w całym bloku wschodnim.
Panowie K. Szabelski i B. Kaczorkiewicz byli represjonowani w stanie wojennym z racji swojej niezłomnej postawy, dopiero po latach doceniono ich wkład w walkę z siłami komunistycznymi oraz patriotyzm poprzez liczne wyróżnienia i medale. Prelegenci w bardzo interesujący, a zarazem przystępny, sposób poprowadzili młodzież przez zawiłości historii, obrazowo opisali realia strajku i wyjaśnili motywację swoich działań. Nasi uczniowie słuchali z zainteresowaniem, a także wielkim podziwem – wobec odwagi i hartu ducha dawnych podchorążych.
Spotkanie z osobami, które osobiście uczestniczyły w protestach, możliwość wysłuchania ich opowieści, zapoznania się z materiałami archiwalnymi oraz zadawania pytań – stanowiły niezwykle cenne doświadczenie dla młodzieży, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Do zorganizowania prelekcji pośrednio przyczynili się nasi absolwenci: Paweł oraz Karol, którzy historię Pana Dyrektora Krzysztofa Szabelskiego jako dawnego podchorążego WOSP zaprezentowali w konkursie „Stan wojenny w pamięci moich bliskich” w 2021 r. i zostali laureatami w kategorii szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego.
Agnieszka Gawinek