Powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku i skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Podchorążowie z Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty pod przywództwem ppor. Piotra Wysockiego zaatakowali siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego – Belweder, a następnie wspólnie z warszawskim plebsem zdobyli Arsenał. Powstanie stopniowo objęło ziemie Królestwa Kongresowego.

Do wybuchu powstania doprowadziło narastające ograniczanie i łamanie przez rosyjskich zaborców zapisów Konstytucji z 1815 roku na terenie Królestwa Kongresowego, a także prześladowania i ograniczanie wszelkich przejawów patriotyzmu wśród ludności polskiej. Ten patriotyczny zryw upadł ostatecznie w październiku 1831 roku.

W naszej szkole 193 rocznicę wybuchu powstania listopadowego upamiętnili uczniowie klasy 2gt, którzy wspólnie z nauczycielką historii stworzyli tablicę informującą o tych wydarzeniach. Wiadomości zawarte na tablicach przedstawiają dzieje Powstańców Listopadowych korpusu gen. Jana Kantego Sierawskiego. W ten sposób upowszechniamy wśród uczniów wiedzę z zakresu powstania listopadowego w naszym regionie (Kazimierz Dolny oraz zachodnia Lubelszczyzna). Doskonałe uzupełnienie całości stanowią ilustracje pochodzących ze zbiorów Muzeum Warszawy rycin ukazujących między innymi ubiór walczących czy ich uzbrojenie.

Szczególne podziękowania za pomoc, wspaniałe wyczucie estetyki oraz podzielenie się doświadczeniem kierujemy do p. Ewy Hołody.