Przemysłowe ludobójstwo Żydów. 80-ta rocznica zakończenia Akcji Reinhardt

W poniedziałek 12.06.2023 r. w Starostwie Powiatowym w Puławach odbyło się spotkanie dla młodzieży poświęcone tematyce Holocaustu.  Pani Starosta Danuta Smaga serdecznie powitała prelegentów przybyłych do Sali Pompejańskiej: dr hab. Sabinę Bober prof. KUL z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, a także wszystkich gości, w tym uczniów pięciu puławskich szkół wraz z Dyrekcją placówek i opiekunami. Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach reprezentowała klasa 1 iT pod opieką wychowawczyni Agnieszki Gawinek.

Spotkanie stanowiło było bardzo cenną lekcję dla młodzieży – poruszającą tematy prawdy historycznej, patriotyzmu, tolerancji i wartości moralnych w kontekście Zagłady Żydów. Profesor Sabina Bober w interesujący sposób przybliżyła zebranym najważniejsze wydarzenia prowadzące do Shoah, korzenie postaw antysemickich oraz przebieg Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski zwrócił natomiast uwagę na konieczność dbania o pamięć minionych zdarzeń, zwłaszcza w obliczu przekłamań i manipulacji nierzadkich we współczesnym świecie. Podkreślono, jak ważną rolę w rozwoju Lubelszczyzny odegrała społeczność żydowska licznie zamieszkująca te tereny i jak wiele do naszej kultury wnieśli „starsi bracia w wierze”.

Po zakończeniu prelekcji przybyli mieli okazję zadać pytania oraz podzielić się własnymi refleksjami związanymi z poruszaną tematyką. Spotkanie było bardzo interesujące, z pewnością nie tylko pogłębiło wiedzę uczniów, ale także pobudziło ich do refleksji, co z pewnością zaowocuje kolejnymi inicjatywami upamiętniającymi Zagładę Żydów oraz dzieje tej niezwykłej społeczności.

Reprezentanci Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach wspólne wyjście zakończyli zwiedzaniem Parku Czartoryskich, gdzie obejrzeli pamiątki po rodzinie Czartoryskich i przypomnieli sobie ich zasługi dla rozwoju naszego miasta.