Witaj Majowa Jutrzenko!

Echa konstytucji tej trzeciomajowej

ciągle pobrzmiewają

zachęcając nas do wiary,

w lepiej zaprogramowany świat.”

Z. Pietrzyk „Hymn Konstytucji 3 Maja”

Dnia 28 kwietnia 2023 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach rozpoczęła obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W ostatnim dniu nauki przed majówką wysłuchaliśmy audycji przez szkolny radiowęzeł, w której zostały przywołane okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz podkreślono znaczenie tego wydarzenia dla dziejów Polski i Polaków.

W emocjonalnym montażu słowno – muzycznym młodzież przypomniała koleje losów Rzeczpospolitej, które nie napawały optymizmem – czas prywaty i samowoli szlacheckiej, chaosu politycznego, liberum veto, rozbiorów – stanowiące smutny akcent w dziejach narodu, jednak prowadzące do odrodzenia na drodze reform. Słuchowisko oddało radość obrad Sejmu Czteroletniego, wprowadzającego istotne zmiany i dającego nadzieję na lepsze jutro.

W audycji nie zabrakło odniesienia do współczesności, patriotyzmu młodych ludzi, piękna Ojczyzny i dumy narodowej Polaków, a przygotowali ją uczniowie klasy 1 iT pod opieką nauczycielek Iwony Rusieckiej i Agnieszki Gawinek. Natomiast 3 maja 2023 r. nasi reprezentanci – poczet sztandarowy Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Konstytucji.