„Bóg, Honor ,Ojczyzna - te słowa święte, sprawę świętą
W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą.
Tej świętości w kolebce uczyli ich ojcowie,
Z matki mlekiem wyssali pacierz w polskiej mowie”
K. Śliwińska .
W dniu dzisiejszym, 1 marca, po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się również jako „Żołnierzy Drugiej Konspiracji „ lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku, po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy przygotowanej na Uniwersytecie Warszawskim Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.
„Żołnierze Niezłomni” w ramach polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walczyli nie tylko z siłami nowego agresora, ale także mierzyli się z propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”,, „bandytami”, „wrogami ludu”. Mimo starań ówczesnych władz, pamięć o heroizmie, odwadze i niezłomnych postawach Naszych Bohaterów – Żołnierzy Wyklętych – przetrwała próbę czasu, a należny honor został im przywrócony.
Cześć Ich pamięci!
W naszej szkole Żołnierze Niezłomni zostali upamiętnieni za sprawą audycji wyemitowanej przez szkolny radiowęzeł, którą przygotowali uczniowie klasy 1it.