W środę 19.10.2022 r. reprezentanci społeczności Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach wybrali się do kina Sybilla na film „Orzeł. Ostatni patrol”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Puławach, uczestniczyli w nim uczniowie dwunastu klas wraz z opiekunami, w sumie ponad 300 osób.

Projekcję poprzedziło wystąpienie kpt. Małgorzaty Kosmali, reprezentującej Wojskowe Centrum Rekrutacji w Puławach. Miało ono na celu przybliżenie młodzieży realiów wojskowych i warunków rekrutacji do służby. Uczniowie mieli możliwości indywidualnych konsultacji z reprezentantami wojska przed seansem oraz po filmie.

Nowa polska produkcja „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta zrobiła duże wrażenie na uczestnikach seansu. Młodzież z zainteresowaniem śledziła losy załogi legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” , który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą.

Film trzymał w napięciu, ukazywał trudne realia służby wojskowej w wyjątkowo ciężkich warunkach. Ostatnia, niebezpieczna misja skazana była na porażkę, a dramat ostatnich chwil załogi uzmysłowił nam wszystkim cenę, jaką okupiona jest wolność Ojczyzny. Młodzież w ciszy i skupieniu poznała część historii polskiej marynarki wojennej, która do dziś poniekąd owiana jest tajemnicą – ponieważ wraku okrętu nadal nie odnaleziono. Członkowie załogi ORP „Orzeł” z honorem, odwagą i godnością poświęcili swoje życie – co uczniowie docenili i oddali hołd marynarzom poprzez brawa na zakończenie seansu.

Foto: zbiory Wojskowego Centrum Rekrutacji w Puławach, E. Hołody, J. Kosior