Narodowe Czytanie 2021

W tym roku po raz dziesiąty Polacy oddali się wspólnemu czytaniu dzieła literackiego. Lekturą prezentowaną podczas Narodowego Czytania 2021 była nieco zapomniana „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, której wybór rekomendował prezydent Andrzej Duda w następujących słowach:

-To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach zagłębili się w lekturze za sprawą audycji przygotowanej przez klasę 3 igP pod opieką pani Gabrieli Sieprawskiej. Po przypomnieniu idei przedsięwzięcia oraz realiów prezentowanych na kartach utworu, wysłuchaliśmy lektorów, którzy znakomicie wcielili się w bohaterów sztuki. Pani Dulska brawurowo strzegąca rodzinnych zasad kipiała energią, lokatorka – samobójczyni mężnie broniła swoich racji, a Juliasiewiczowa niezmiennie potrafiła wykorzystać względy cioci… Wszystkie postacie zostały ukazane w ciekawy sposób, a przedstawione fragmenty lektury wzbudziły zainteresowanie słuchaczy. Z pewnością  audycja przygotowana przez naszych uczniów oraz p. Gabrielę Sieprawską w ramach Narodowego Czytania zachęcała do dalszego zagłębienia się w treści ponadczasowego dzieła Gabrieli Zapolskiej.

Wykorzystano materiały:

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej