Z dumą informujemy o kolejnym zaszczytnym odznaczeniu Dyrektora Krzysztofa Szabelskiego!
Na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski Pan Krzysztof Szabelski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Foto: Prywatne zbiory Państwa Szabelskich

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach jako student Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie w dniach 25.11.1981 r. - 2.12.1981 r. brał czynny udział w strajku okupacyjnym na terenie swojej uczelni. Strajk w WOSP był walką o obywatelski i propaństwowy charakter Pożarnictwa, o respektowanie praw człowieka i obronę godności oficera pożarnictwa. Protestujący studenci domagali się zachowania cywilnego charakteru placówki- żądali, aby WOSP został objęty ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie podporządkowany przepisom o szkolnictwie wojskowym. Podchorąży Krzysztof Szabelski został relegowany z WOSP z chwilą jej rozwiązania przez władze tj. od 30 listopada 1981 roku, jeszcze w trakcie trwania strajku. Po brutalnej pacyfikacji protestu , w okresie od 2 do 13 grudnia, kontynuował strajk na Politechnice Warszawskiej, gdzie został zatrzymany i przesłuchiwany w związku z rozwieszaniem ulotek antykomunistycznych. Usuniętego z uczelni pożarniczej Pan Krzysztofa Szabelskiego na zawsze pozbawiono możliwości kontynuowania studiów pożarniczych oraz wykonywania zawodu oficera pożarnictwa.

Krzyż Wolności i Solidarności jest jednym z najwyższych odznaczeń cywilnych w Polsce, wzorowanym na  Krzyżu Niepodległości – drugim po Orderze Wojennym Virtuti Militari najwyższym odznaczeniu wojskowym  okresu międzywojennego. Z racji pandemii uroczyste uhonorowanie Pana Krzysztofa Szabelskiego zostało odłożone w czasie. Przy tej okazji należy wspomnieć, że KWiS stanowi wyjątkowo zaszczytne, aczkolwiek nie jedyne odznaczenie, jakie otrzymał Pan Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach. Dla przykładu: 13 grudnia 2019 r. w Warszawie, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Pan Krzysztof Szabelski odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Złoty Krzyż Zasługi, natomiast w dniu 1 marca 2018 r. ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył  K. Szabelskiemu Medal „Pro Patria” przyznany na wniosek Lubelskiego Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.

W związku odznaczeniem  Pana Dyrektora Krzysztofa Szabelskiego Krzyżem Wolności i Solidarności  społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach pragnie złożyć serdeczne gratulacje,  wyrazy szacunku i uznania dla Pańskiej niezłomnej postawy oraz działalności na rzecz niepodległości Polski.

(Red. A.G.)

Wręczenie Złotego Krzyża Zasługi