Technik informatyk
Kształcenie w zawodzie technik informatyk obejmuje wiedzę ogólną i specjalistyczną oraz kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie tworzenia oraz eksploatowania systemów informatycznych. Program nauki opracowany jest tak, aby absolwent zdobył umiejętności zawodowe:
- przygotowania do pracy systemu komputerowego i urządzeń peryferyjnych,
- administrowania systemami operacyjnymi,
- serwisowania i naprawiania urządzeń techniki komputerowej,
- przygotowania i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej,
- tworzenia i administrowania stronami internetowymi,
- tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,
- programowania aplikacji internetowych,
- tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.
Zajęcia mają formę wykładów, pokazów, ćwiczeń, projektów indywidualnych i grupowych oraz zajęć praktycznych. Używa się podczas nich nie tylko nowoczesnego sprzętu i oprogramowania ale także wypracowanego do ćwiczeń: montażu techniki komputerowej, diagnostyki sprzętowej i oprogramowania, połączeń sieci komputerowej, serwerów w systemach Windows i Linux.
☛ Kwalifikacje zawodowe nabywane w toku nauki:
- INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
- INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
☛ Perspektywy zawodowe
Technik informatyk, po potwierdzeniu kwalifikacji, zdobywa umiejętność efektywnej pracy indywidualnej i zespołowej w zakresie projektowania i naprawy komputerów, tworzenia i zarządzania serwisów internetowych, zaawansowanej konfiguracji serwerów emisyjnych i dostępowych, tworzenia aplikacji niezbędnych w pracy, projektowania sieci komputerowych, administrowania systemami informatycznymi oraz zarządzania bazami informatycznymi. Młody technik informatyk znajdzie pracę nie tylko w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się wytwarzaniem, ochroną, wdrażaniem i konserwacją systemów informatycznych, ale również w różnych sektorach gospodarki - w przemyśle, biznesie, administracji, usługach informatycznych. Absolwent szkoły może kontynuować naukę na studiach politechnicznych lub zdobywać kolejne certyfikaty umiejętności zawodowych. Znajdzie zatrudnienie jako projektant i twórca oprogramowania, administrator złożonych systemów informatycznych i sieci komputerowych, specjalista od bezpieczeństwa systemów informatycznych lub na innych stanowiskach związanych z komputeryzacją firmy lub urzędu.