Technik geodeta

Absolwent będzie przygotowany do pracy w firmach geodezyjnych, prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, samodzielnego prowadzenia usług geodezyjnych (po uzyskaniu niezbędnych państwowych uprawnień geodezyjnych), pracy w administracji samorządowej. W zawodzie geodety równie dobrze radzą sobie dziewczęta, jak i chłopcy. Jest to zawód otwarty dla każdego, łatwo jest się odnaleźć na rynku pracy.

☛ Uczeń technikum geodezyjnego w trakcie nauki zdobywa następujące kwalifikacje zawodowe:

• wykonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowanie wyników pomiarów,
  • obsługa geodezyjna inwestycji budowlanych,
  • wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami.

☛ W ramach nauki w szkole uczeń przyswaja umiejętności zawodowe:

1. posługiwania się jednostkami miar stosowanymi w pracach geodezyjnych;
  2. korzystania z układów współrzędnych stosowanych w geodezji i kartografii;
  3. rozpoznawania znaków i symboli kartograficznych;
  4. sporządzania szkiców geodezyjnych;
  5. obsługi instrumentów geodezyjnych i przyrządów pomiarowych;
  6. wykonywania analitycznych obliczeń geodezyjnych;
  7. korzystania z geodezyjnych programów komputerowych;
  8. posługiwania się różnymi rodzajami map;
  9. stosowania przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego;
  10. stosowania zaawansowanych programów komputerowych wspomagających wykonywanie zadań.

☛ Absolwenci technikum geodezyjnego mogą znaleźć zatrudnienie w takich firmach i instytucjach jak:

• geodezyjne firmy państwowe i prywatne,
  • jednostki administracji samorządowej na różnych stanowiskach,
  • firmy wykonawcze branży budowlanej,
  • biura projektowe,
  • przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych;
  • ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej;
  • urzędach administracji publicznej.

Absolwent może także prowadzić działalność gospodarczą lub po uzyskaniu świadectwa maturalnego skorzystać z atrakcyjnej oferty studiów wyższych. Kształcenie praktyczne uczniowie realizują o oparciu o obiekty szkolne, rzeźbę terenu oraz obiekty infrastruktury miejskiej w pobliżu szkoły. Istotną częścią wiedzy zawodowej są również praktyki w firmach i urzędach administracji publicznej.

☛ Kwalifikacje zawodowe nabywane w toku nauki:

• BUD.18. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów;
  • BUD.19. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami.

Absolwenci technikum geodezyjnego mogą kontynuować naukę na dowolnych uczelniach. Wielu absolwentów wybiera uczelnie techniczne, w szczególności kierunki geodezyjne.