Technik pojazdów samochodowych

Technik pojazdów samochodowych to specjalista przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. diagnozowania stanu technicznego pojazdów samochodowych;
  2. obsługiwania i naprawiania pojazdów samochodowych zarówno od strony mechanicznej jak również elektronicznej na specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych;
  3. organizowania, nadzorowania i zarządzania przedsiębiorstwem samochodowym.

Jest  to specjalista od współczesnej motoryzacji,  najnowocześniejszych metod diagnostycznych, obsługi i naprawy różnych typów pojazdów samochodowych.
Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło także zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy, eksploatacji i diagnostyki współczesnych pojazdów samochodowych. Technikum pojazdów samochodowych, dzięki nowemu programowi nauczania, nadąża za postępem technicznym w tym zakresie i pozwala na wykształcenie fachowców poszukiwanych przez pracodawców.

☛ Kwalifikacje zawodowe nabywane w toku nauki:

• MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
  • MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych

W ramach nauki w szkole technik pojazdów samochodowych nabywa umiejętności związane z prowadzeniem i obsługą pojazdu samochodowego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B.

☛ Nasz absolwent może znaleźć zatrudnienie w:

• salonach obsługi i sprzedaży samochodów,
  • warsztatach naprawczych pojazdów samochodowych (w kraju i za granicą),
  • stacjach kontroli pojazdów,
  • instytucjach zajmujących się ewidencją i szkodami komunikacyjnymi pojazdów,
  • zajezdniach i bazach transportowych,
  • firmach przewozowych i kurierskich,
  • firmach zajmujących się dystrybucją części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych,
  • firmach produkujących różnego typu pojazdy, w montowniach samochodów.