Mechanik pojazdów samochodowych

☛ Mechanik pojazdów samochodowych to specjalista przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. użytkowania pojazdów samochodowych;
  2. diagnozowania zespołów, podzespołów mechanicznych i elektronicznych pojazdów samochodowych za pomocą urządzeń diagnostycznych;
  3. naprawiania pojazdów samochodowych.

☛ Absolwent klasy o profilu mechanik pojazdów samochodowych uzyskuje następujące umiejętności i kompetencje:

1. lokalizuje uszkodzenia zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych na podstawie pomiarów i wyników badań diagnostycznych;
  2. szacuje koszty napraw pojazdów samochodowych;
  3. dobiera metody i określa zakres naprawy pojazdu samochodowego;
  4. wykonuje demontaż zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych;
  5. przeprowadza weryfikację zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych;
  6. dobiera zespoły lub podzespoły pojazdów samochodowych lub ich zamienniki do wymiany;
  7. wymienia uszkodzone zespoły i podzespoły pojazdów samochodowych z wykorzystaniem urządzeń i narzędzi warsztatowych;
  8. wykonuje montaż podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych;
  9. wykonuje konserwację zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych;
  10. wyjaśnia zasady eksploatacji pojazdów samochodowych oraz dobiera materiały eksploatacyjne;
  11. przeprowadza próby po naprawie pojazdów samochodowych;
  12. ocenia jakość wykonania naprawy i ustala jej koszt.

Kształcenie techniczne obejmuje zajęcia dotyczące konstrukcji pojazdów, ich obsługi i użytkowania, diagnostyki, naprawy itp.
Cykl kształcenia trwa 3 lata, w ramach których w szkole uczeń nabywa umiejętności prowadzenia i obsługi pojazdu samochodowego w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B.
Nasi absolwenci zatrudnieni są w każdym zakładzie i firmie regionu puławskiego zajmującym się diagnostyką , obsługą i naprawą samochodów, a także w salonach sprzedaży samochodów, stacjach paliw, firmach transportowych i zajmujących się dystrybucją części zamiennych.

☛ Kwalifikacje zawodowe nabywane w toku nauki:

• MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych

Uczniowie znajdują również zatrudnienie w dużych firmach krajowych i zagranicznych (m.in. jeden z absolwentów został zatrudniony w firmie McLaren i pracuje przy obsłudze bolidów wyścigowych formuły F1).