Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dwieście trzydzieści jeden lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Zakładała ona podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także znosiła m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Państwo polskie, coraz słabsze, nękane już wówczas działaniami zaborców, miało na nowo dołączyć do grona nowoczesnych, sprawnie zarządzanych organizmów państwowych. Dlatego 3 maja celebrujemy jako Święto Narodowe, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990 roku.

W piątek 29 kwietnia 2022 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach wysłuchała audycji trzeciomajowej przez szkolny radiowęzeł. Za sprawą słuchowiska przygotowanego  przez Małgorzatę Lorek, Monikę Wójciak oraz uczniów klas 3 igp, 1 ist oraz 2 dgt powróciliśmy do wydarzeń sprzed wieków, które wpłynęły na kształt dzisiejszej Polski. W montażu słowno - muzycznym w atrakcyjnej formie, łączącej nowoczesność i tradycję, przypomniano  okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz doniosłe znaczenie tegoż aktu prawnego, jak również obowiązki patriotyczne każdego Polaka. Wiwat 3 Maja!