Witamy na stronie budowlanki   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie budowlanki Powered By GSpeech

24-100 Puławy,
ul. Jaworowa 1

megafon

HOT-INFO


-->
Odsłony: 962

Cicho teraz wewnątrz naszej szkoły. Nie słychać dzwonków, gwaru uczniów, pustki na korytarzu. Ciszę przerywa czasamisala komputerowa praca budowlana w nowym skrzydle szkoły. Jednak kiedy mocniej się wsłuchać, to też niekiedy głosy mówiących nauczycieli. Dziwnie to wygląda widząc nauczyciela prowadzącego lekcję w pustej klasie. Trwają lekcje zdalne. Jedni pracują w domach inni przychodzą do szkoły, stąd prowadząc zajęcia.

nowe skrzydło

Nauczyciele wykorzystując narzędzia informatyczne starają się przekazać materiał nauczania w maksymalnej interakcji z uczniami. W szkole dominuje platforma Ms Office 365 wraz z modułem Ms Teams. O krok dalej poszły klasy drugie i trzecie zawodu technik informatyk. Nawiązując połączenie OpenVPN przez szkolne serwery LINUX, uzyskują indywidualne, bezpieczne połączenie z domu, łącząc się do sieci komputerowej danej pracowni komputerowej szkoły, ostatecznie bezpośrednio pracując na komputerze w pracowni. Cały czas jednocześnie zachowują kontakt z nauczycielem zawodu. Zaletą tego rozwiązania technologicznego jest zniwelowanie różnic w wyposażeniu własnym sprzętu komputerowego uczniów – domowy komputer staje się tylko panelem sterowania, niebagatelny wzrost możliwości realizacji ćwiczeń i zadań praktycznych, zwłaszcza z działu administrowania serwerami i stacjami roboczymi.schemat sieci

Warto podkreślić, że ta możliwość stała się realna, dzięki realizacji przez Powiat Puławy projektu „Nowoczesne centra edukacji zawodowej w Powiecie Puławskim". Dzięki niemu otrzymaliśmy nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z potrzebnym oprogramowaniem.

O zasobach mocy tych komputerów świadczy to, że uczniowie po zalogowaniu się do stacji roboczych w pracowni komputerowej, uruchamiają na nich oprogramowanie wirtualnych maszyn, swobodnie instalując i konfigurując zadany system operacyjny Windows lub Linux, włącznie z wersjami serwerowymi.

Warto nadmienić, że rozwiązanie to łatwo adaptować do zdalnej pracy, nie tylko w szkole ale także w urzędach, firmach, zakładach, itp.

To nie koniec pomysłów informatycznych, w kolejnym kroku będą włączone do infrastruktury segmentu sieci zdalnego zarządzania także zaawansowane urządzenia oraz sprzęt sieciowy (serwery, switche,  routery, itp.), dla potrzeb ćwiczeń zarządzania siecią komputerową klas trzecich, przygotowujących się do praktycznego egzaminu zawodowego.

Najchętniej jednak wrócilibyśmy normalnie do szkoły.                 ( M.K.)

Kategoria:

2022 © ZS2 Puławy All Rights Reserved.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech