Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

HOT-INFO

-->
Odsłony: 147

Technik mechanik

(z elementami pożarnictwa)

na podbudowie kwalifikacji montaż i obsługa maszyn i urządzeń

 

☛ Jest specjalistą przygotowanym do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 1. wytwarzania części maszyn i urządzeń;
 2. dokonywania montażu maszyn i urządzeń;
 3. instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń;
 4. obsługiwania maszyn i urządzeń;
 5. wykonywania napraw elementów i zespołów maszyn i urządzeń;
 6. wykonywania konserwacji maszyn i urządzeń;
 7. dokonywania regulacji i próbnego uruchomienia maszyn i urządzeń;
 8. organizowania procesu produkcji.

Od roku 2016/2017 proponujemy również rozszerzenie kształcenia zawodowego o treści związane z pożarnictwem. Uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach oraz szkoleniach prowadzonych w ramach innowacji: „Technik mechanik z elementami pożarnictwa”.

Program innowacji obejmuje m.in.:

 • Zagadnienia organizacyjno – prawne ochrony przeciwpożarowej.
 • Musztra, regulaminy i ceremoniał pożarniczy.
 • BHP w strażach pożarnych.
 • Rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń.
 • Systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne.
 • Sprzęt i technika pożarnicza.
 • Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych i innych miejscowych zagrożeń.
 • Ratownictwo medyczne.

Opanowanie zagadnień ujętych w blokach tematycznych umożliwi uczniom zdobycie uprawnień strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej upoważniających do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Uprawnienie te otrzymuje się po osiągnięciu pełnoletniości.
Młodzież po ukończeniu technikum może ubiegać się o przyjęcie do Szkoły Aspirantów PSP czy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Dzięki nauce w klasie technikum mechanicznego z przysposobieniem strażackim uczniowie będą lepiej przygotowani, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym do egzaminów wstępnych do tychże szkół.

Technik mechanik posiada ponadto wiedzę i umiejętności dotyczące pracy z maszynami i urządzeniami takimi jak: obrabiarki do obróbki metali, maszyny do obróbki plastycznej, urządzenia spawalnicze, dźwignice, przenośniki, silniki, pompy, sprężarki, maszyny elektryczne.
Zawód należy do najnowocześniejszych i najbardziej poszukiwanych na rynku pracy z uwagi na to, że większość zakładów produkcyjnych chce pozyskać specjalistów do obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC oraz spawaczy ukierunkowanych, zwłaszcza na metody spawania elektrycznego typu MMA, MIG, MAG, TIG.

Kwalifikacje zawodowe nabywane w toku nauki:

 • MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń albo
 • MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających, albo
 • MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
 • MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji  maszyn i urządzeń.

Technik mechanik może podjąć pracę w firmach z branży mechanicznej czy transportowej, zajmujących się produkcją, montażem, obsługą lub naprawą różnych maszyn i urządzeń technicznych (obrabiarek zwłaszcza sterowanych numerycznie CNC, pojazdów samochodowych, maszyn budowlanych, dźwignic, silników, itp.).

Absolwenci tego zawodu z naszej szkoły znajdują często pracę w:

 • policji,
 • wojsku,
 • straży pożarnej,
 • zakładach produkcyjnych i remontowych rejonu puławskiego na stanowiskach technologicznych i inżynierskich (np. MOSTOSTAL, REMZAP, MASZZAP).
Kategoria:

2019 © ZS2 Puławy All Rights Reserved.