Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

HOT-INFO

-->
Odsłony: 498

„W okopach pełnych jęku, 
 Wsłuchani w armat huk,
Stoimy na wprost siebie –
Ja – wróg twój, ty – mój wróg!”

Fragmentem wiersza Edwarda Słońskiego przywołany został wielopokoleniowy dramat  polskiego narodu w okresie zaborów oraz walk I wojny światowej. Tak społeczność „Budowlanki” rozpoczęła uroczystą akademię w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
W asyście pocztu sztandarowego odśpiewano hymn. Okolicznościowe słowa do młodzieży i nauczycieli skierował dyrektor szkoły, Pan Krzysztof Szabelski. Podkreślił niezłomność Polaków, bezinteresowność, gotowość do najwyższej ofiary z własnego życia w imię wolności kraju.  Uczniowie klas pierwszych przygotowali część artystyczną, przybliżającą historię lat 1914 – 1918 we wzruszającym montażu słowno – muzycznym…

„I niech mówią, że” w tej szkole młodzi ludzie potrafią pięknie śpiewać, grać, recytować.  Podczas występu można było poznać okoliczności powstania wielu pieśni i piosenek legionowych oraz  najważniejsze fakty biograficzne z życia autorów słów tekstów do dziś niezwykle popularnych. Ta podróż przez lata wojennej zawieruchy, poprzez okopy, żołnierską niebezpieczną służbę a nawet koszarową codzienność, na chwilę przypomniała twarde losy polskiego żołnierza. Ukazała też pewną prawidłowość narodowych dziejów – jakże często historia naszego kraju zawiera utratę autonomii, trud walki o prawdę, heroiczne zmagania w imię narodowej tożsamości. Może dlatego młodzi artyści zakończyli swój występ piosenką do słów Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”, znaną z filmu „Ostatni dzwonek”… Przesłanie utworu na długo pozostanie w pamięci słuchaczy,  a brawurowe wykonanie muzyków i zespołu śpiewającego, brzmiące niczym koncert Jankiela, bowiem z podobną swobodą i pasją ukazane zostały trudne, bolące, piękne czyny naszych przodków, dodało splendoru szkolnym obchodom. Wielkie brawa dla zaangażowanych w przygotowanie uroczystości, Wychowawczyń klas 1cgG, 1mP, Pani Ewy Hołody i Pani Moniki Wójciak, uczniów tych klas oraz zespołu śpiewającego pod opieką Pana Pawła Abramka . Zobaczcie zdjęcia i poznajcie młodych utalentowanych wykonawców!

   

 (Red. K.T.  Foto R.R.)

 

Kategoria:

2020 © ZS2 Puławy All Rights Reserved.